Metsäkoneet,
etusivu
 Uudet tuotteet Vaihtokoneet
Used machines
 Asiakastuki Varaosat Jälleenmyynti Muuta
mielenkiintoista
 

Deere'n ensimmäisen vuosineljänneksen voitto oli 243 miljoonaa dollaria

Tulos kasvoi 19 prosenttia, liikevaihto laski

Tampere 17.2.2010

Ensimmäisen vuosineljänneksen tulos kasvoi vaikka liikevaihto laski

  • Tulos kasvoi 19 prosenttia, vaikka liikevaihto laski 6 prosenttia.
  • Suunnitelmien vakaa toteuttaminen ja tiukka pääomanhallinta tuottivat vahvaa tulosta.
  • Koko vuoden nettovoittoennuste nousi 1,3 miljardiin dollariin.

Deere-konsernin ensimmäisen, 31.1.2010 päättyneen vuosineljänneksen nettovoitto oli 243,2 miljoonaa dollaria eli 0,57 dollaria osaketta kohti. Vuotta aiemmin vastaavat luvut olivat 203,9 miljoonaa dollaria ja 0,48 dollaria osakkeelta.

Maailmanlaajuinen liikevaihto laski ensimmäisellä vuosineljänneksellä 6 prosenttia 4,835 miljardiin dollariin, kun taas vuotta aiemmin se oli 5,146 miljardia dollaria. Konemyynnin osuus oli 4,237 miljardia dollaria vuosineljänneksellä verrattuna 4,560 miljardiin dollariin viime vuonna.
"Vuosineljänneksen tulokset heijastavat toiminta- ja markkinointisuunnitelmiemme vakaata täytäntöönpanoa koko yhtiössä ja ovat erityisen tyydyttäviä siksi, että maailmantalouden tilanne on edelleen heikko", pääjohtaja Samuel R. Allen sanoo. "Pyrkimyksemme hankkia asiakkaita uusilla kehittyneillä tuotteilla tuottavat selvästi tulosta, ja samalla tiukennamme kustannusten ja pääoman hallintaa entisestään."

Yhteenveto liiketoiminnoista

Maailmanlaajuinen konemyynti laski vuosineljänneksellä 7 prosenttia. Tässä luvussa on huomioitu valuuttamuutosten myönteiset vaikutukset, jotka olivat 5 prosenttia, ja hintatason paraneminen, jonka vaikutus oli 2 prosenttia. Konemyynti Yhdysvalloissa ja Kanadassa laski vuosineljänneksellä 8 prosenttia. Myynti Yhdysvaltojen ja Kanadan ulkopuolisilla markkinoilla laski 6 prosenttia. Tässä luvussa on huomioitu valuuttamuutosten suotuisa vaikutus, joka oli 12 prosenttia.

Deere'n konedivisioonien liikevoitto oli 315 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä verrattuna 307 miljoonaan dollariin viime vuonna. Kasvu johtui lähinnä raaka-ainekustannusten laskusta, hintatason paranemisesta sekä valuuttamuutosten ja tuotevalikoiman myönteisistä vaikutuksista. Toimitus- ja tuotantomäärien lasku ja eläke-etuuksista aiheutuvien kustannusten kasvu tasoittivat osin näitä tekijöitä.

Deere'n panostus tiukkaan pääomanhallintaan tuotti edelleen hyvää tulosta. Myyntisaatavat ja varastot vuosineljänneksen lopulla olivat 5,873 miljardia dollaria eli 20 prosenttia vähemmän kuin vuotta aikaisemmin, jolloin ne olivat 1,439 miljardia dollaria. Myyntisaatavat ja varastot vuosineljänneksen lopulla olivat 29 prosenttia edellisten 12 kuukauden myynnistä verrattuna vuoden takaisiin 7,312 miljardiin dollariin ja 28 prosenttiin myynnistä.

Deere'n rahoituspalvelutoiminnan nettovoitto oli 85,1 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä, kun taas vuotta aiemmin se oli 46,8 miljoonaa dollaria. Kasvu johtui lähinnä rahoitusmarginaalien paranemisesta.

Tulevaisuuden näkymät ja yhteenveto

Yhtiön konemyynnin arvioidaan kasvavan 6–8 prosenttia tilivuonna 2010 ja 4–6 prosenttia toisella vuosineljänneksellä verrattuna vastaaviin kausiin vuotta aiemmin. Luvuissa on otettu huomioon valuuttamuutosten myönteiset vaikutukset, jotka ovat noin 3 prosenttia vuositasolla ja noin 5 prosenttia vuosineljänneksen osalta. Deere-konsernin koko vuoden nettovoitoksi ennustetaan noin 1,3 miljardia dollaria.

Allenin mukaan Deere'n panostus tiukkaan kustannusten ja pääoman hallintaan antaa yhtiölle hyvät edellytykset reagoida maailmantalouden elpymiseen sekä auttaa sitä pidemmällä aikavälillä vastaamaan ruoan kysynnän sekä suoja- ja infrastruktuuritarpeiden kasvuun. "Katsomme, että maailman väestömäärän ja -talouden kasvuun perustuvista ennustuksista johtuviin myönteisiin muutoksiin liittyy paljon mahdollisuuksia, ja uskomme, että tämä auttaa yhtiötämme tarjoamaan asiakkaillemme lisäarvoa ja sijoittajillemme hyvää tuottoa myös tulevaisuudessa", Allen sanoo.

Konedivisioonan tulos

Maatalous- ja kuluttajatuotedivisioona:
Myynti laski 6 prosenttia vuosineljänneksellä. Lasku johtui lähinnä toimitusmäärien laskusta, jota valuuttamuutosten myönteiset vaikutukset ja hintatason paraneminen osin tasoittivat. Divisioonan liikevoitto oli 352 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä verrattuna 289 miljoonaan dollariin viime vuonna. Liikevoiton kasvu johtui lähinnä raaka-ainekustannusten laskusta, hintatason paranemisesta sekä valuuttamuutosten ja tuotevalikoiman myönteisistä vaikutuksista. Toimitus- ja tuotantomäärien lasku ja eläke-etuuksista aiheutuvien kustannusten kasvu tasoittivat osin näitä tekijöitä.

Maanrakennus- ja metsäkonedivisioona:
Maanrakennus- ja metsäkonedivisioonan myynti laski 15 prosenttia vuosineljänneksellä. Lasku johtui lähinnä toimitusmäärien laskusta, jota valuuttamuutosten myönteiset vaikutukset osin tasoittivat. Divisioonan liiketappio oli 37 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä, kun taas vuotta aiemmin sen liikevoitto oli 18 miljoonaa. Lasku johtui lähinnä toimitus- ja tuotantomäärien laskusta ja eläke-etuuksista aiheutuvien kustannusten kasvusta.

Markkinatilanne ja näkymät

Maatalous- ja kuluttajatuotedivisioona:
Yhtiön maatalous- ja kuluttajatuotedivisioonan maailmanlaajuisen myynnin ennustetaan kasvavan 4–6 prosenttia vuonna 2010. Ennusteessa on otettu huomioon valuuttamuutosten suotuisa vaikutus, joka on noin 4 prosenttia.
Koko alalla maatalouskoneiden myynnin ennustetaan olevan Yhdysvalloissa ja Kanadassa vuoden 2009 tasolla. Käteistulot ja hyödykkeiden hinnat ovat pysyneet kohtuullisella tasolla, mikä yhdistettynä mataliin korkoihin tukee erityisesti suurten koneiden myyntiä. Muista osista maailmaa voidaan todeta, että maatalouskoneiden myynnin odotetaan laskevan Länsi-Euroopassa 10–15 prosenttia vuositasolla lähinnä karjan-, maidon- ja viljantuotantoalojen heikon tilanteen vuoksi. Keski-Euroopassa ja IVY-maissa myyntiin odotetaan kohdistuvan edelleen paineita. Tämän katsotaan johtuvan haasteellisesta taloustilanteesta ja luotonsaannin vaikeutumisesta. Etelä-Amerikassa teollisuusmyynnin odotetaan kasvavan vuositasolla 10–15 prosenttia. Tämä johtuu sääolosuhteiden normalisoitumisesta sekä tilanteen paranemisesta keskeisillä Brasilian markkinoilla. Brasiliassa olosuhteita parantavat soijapavun ja sokeriruo’on hyvät hinnat sekä hallituksen tukeman houkuttelevan rahoituksen saatavuus.

Yhdysvalloissa ja Kanadassa nurmikonhoitokoneiden ja pientraktoreiden teollisuusmyynnin odotetaan pysyvän vuositasolla kutakuinkin ennallaan Yhdysvaltojen talouden taantuman vuoksi.

Maanrakennus- ja metsäkonedivisioona:
Deere'n maailmanlaajuisen maanrakennus- ja metsäkonemyynnin ennustetaan kasvavan vuonna 2010 noin 21 prosenttia. Myynnin odotetaan hyötyvän viime vuonna tapahtuneesta varastojen voimakkaasta vähentämisestä, joka on auttanut yhtiötä mukauttamaan tuotantoaan vähittäismarkkinoiden kysyntää vastaavaksi vuonna 2010. Yhdysvaltojen maanrakennuskoneiden markkinoiden ennustetaan pysyvän hyvin heikkoina koko vuoden muun kuin asuinrakentamisen vähenemisen sekä käytettyjen koneiden suhteellisen suuren määrän vuoksi.

Metsäkoneiden maailmanlaajuisten markkinoiden odotetaan elpyvän viime vuodesta, joka oli erittäin heikko. Markkinoita vahvistavat maailmantalouden tuotannon kasvu ja Yhdysvaltojen uudisrakentamisen lievä kasvu.

Luotot:
Deere-konsernin luottotoiminnan nettovoiton ennustetaan kasvavan noin 260 miljoonaan dollariin vuositasolla 2010. Ennusteen kasvu vuodesta 2009 johtuu lähinnä rahoitusmarginaalien paranemisesta.

John Deere Capital Corporation

Seuraavat tiedot julkaistaan luottotoimintaa harjoittavan tytäryhtiön, John Deere Capital Corporationin (JDCC) puolesta. Tiedot ilmoitetaan niiden julkistamisvaatimusten mukaisesti, joita sovelletaan velkakirjojen liikkeellelaskuun julkisille markkinoille.

JDCC:n nettovoitto oli 63,9 miljoonaa dollaria ensimmäisellä vuosineljänneksellä verrattuna 35,0 miljoonaan dollariin vuotta aiemmin. Tuloksen kasvu johtui lähinnä rahoitusmarginaalien paranemisesta. JDCC:n nettosaamisten ja sen rahoittamien vuokrasopimusten arvo oli 31. tammikuuta 2010 yhteensä 18,510 miljardia dollaria verrattuna 18,459 miljardiin dollariin viime vuonna. JDCC:n nettosaamisten ja sen hallinnoimien vuokrasopimusten arvo, johon lasketaan mukaan JDCC:n hallinnoimat mutta ei sen omistamat saatavat, oli 31. tammikuuta 2010 yhteensä 18,626 miljardia dollaria verrattuna 18,628 miljardiin dollariin vuotta aiemmin.

Adobe Acrobat Reader on ladattavissa osoitteessa www.adobe.com.

Lisätietoja:

Ken Golden Johtaja, Strategic Public Relations +1-309-765-5678