Metsäkoneet,
etusivu
 Uudet tuotteet Vaihtokoneet
Used machines
 Asiakastuki Varaosat Jälleenmyynti Muuta
mielenkiintoista
 

Deere'n nettovoitto kolmannella kvartaalilla oli 420 milj. dollaria

Kolmas vuosineljännes oli kannattava

Tampere 19.8.2009

  • Yhtiön vuosineljännes oli kannattava maailmantalouden taantumasta huolimatta.
  • Toimintaa hyödytti se, että yhtiö toteutti vakaasti suunnitelmiaan pitää kustannukset ja varastot pieninä.
  • Deere on valmis hyödyntämään pitkän aikavälin myönteisiä trendejä.

MOLINE, Illinois (19. elokuuta 2009) — Deere-konserni julkisti tänään kolmannen, 31. heinäkuuta 2009 päättyneen vuosineljänneksen nettovoiton, joka oli maailmanlaajuisesti 420,0 miljoonaa dollaria eli 0,99 dollaria osaketta kohti. Vuotta aiemmin vastaavat luvut olivat 575,2 miljoonaa dollaria ja 1,32 dollaria osakkeelta. Vuoden ensimmäisten yhdeksän kuukauden nettovoitto oli 1,096 miljardia dollaria eli 2,59 dollaria osakkeelta, kun taas vuotta aiemmin vastaavat luvut olivat 1,708 miljardia dollaria ja 3,89 dollaria osakkeelta.

Maailmanlaajuinen liikevaihto laski toisella vuosineljänneksellä 24 prosenttia 5,885 miljardiin dollariin ja yhdeksän kuukauden osalta 15 prosenttia 17,778 miljardiin dollariin vuoden takaisesta tilanteesta. Konemyynnin osuus oli 5,283 miljardia dollaria vuosineljänneksellä ja 16,030 miljardia dollaria yhdeksän kuukauden osalta verrattuna 7,070 miljardiin dollariin ja 19,070 miljardiin dollariin viime vuonna.

"Maailmantalouden jatkuvista paineista huolimatta John Deere'n päättynyt vuosineljännes oli kannattava, ja yhtiö onnistui edelleen parantamaan maailmanlaajuista kilpailuasemaansa", pääjohtaja Samuel R.  Allen sanoo. "Suurten maatalouskoneiden vahvat markkinat Yhdysvalloissa sekä pyrkimyksemme pitää kustannukset ja varastot kurissa ovat hyödyttäneet meitä edelleen. Esimerkiksi Deere'n maarakennus- ja metsäkonedivisioonassa on reagoitu myynnin voimakkaaseen laskuun markkinoilla toteuttamalla tuloksekkaasti huolella laadittuja kustannus- ja vakavaraisuussuunnitelmia", Allen sanoo.

Yhteenveto liiketoiminnoista

Maailmanlaajuinen konemyynti laski kolmannella vuosineljänneksellä 25 prosenttia ja yhdeksän kuukauden aikana 16 prosenttia. Kummankin kauden myyntiluvuissa on otettu huomioon valuuttamuutosten kielteiset vaikutukset, jotka olivat 4 prosenttia vuosineljänneksellä ja 5 prosenttia yhdeksän kuukauden osalta, sekä hintojen nousun vaikutukset, jotka olivat 6 prosenttia kumpanakin ajanjaksona. Konemyynti Yhdysvalloissa ja Kanadassa laski vuosineljänneksellä 16 prosenttia ja vuositasolla 9 prosenttia. Myynti Yhdysvaltojen ja Kanadan ulkopuolella laski vuosineljänneksellä 37 prosenttia ja yhdeksän kuukauden aikana 26 prosenttia. Näissä luvuissa on huomioitu valuuttamuutosten kielteinen vaikutus, joka on 7 prosenttia vuosineljänneksen ja 11 prosenttia kuluneen vuoden osalta.

Deere'n konedivisioonien liikevoitto on 452 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä ja 1,387 miljardia dollaria yhdeksän kuukauden osalta verrattuna 818 miljoonaan dollariin ja 2,377 miljardiin dollariin viime vuonna. Liikevoiton lasku molempina kausina johtui lähinnä toimitus- ja tuotantomäärien laskusta ja valuuttamuutosten kielteisistä vaikutuksista, joita hintatason paraneminen sekä myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten lasku osin tasoittivat. Lisäksi kasvaneet raaka-ainekustannukset vaikuttivat yhdeksän kuukauden tulokseen.

Konemyynnin nettovoitto oli 319 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä ja 879 miljoonaa dollaria yhdeksän kuukauden osalta verrattuna 479 miljoonaan dollariin ja 1,408 miljardiin dollariin viime vuonna. Sekä vuosineljänneksen että yhdeksän kuukauden tulokseen vaikuttivat edellä mainitut toiminnalliset tekijät ja kuluvan vuoden efektiivisen veroasteen lasku.
br> Deere'n panostus pääomanhallintaan tuotti edelleen hyvää tulosta. Myyntisaatavat ja varastot vuosineljänneksen lopulla olivat 6,250 miljardia dollaria eli 28 prosenttia edellisten 12 kuukauden myynnistä verrattuna vuoden takaisiin 7,457 miljardiin dollariin ja 30 prosenttiin myynnistä.

Rahoituspalvelujen nettovoitto oli 102,1 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä ja 217,8 miljoonaa dollaria yhdeksän kuukauden osalta verrattuna 83,4 miljoonaan dollariin ja 267,5 miljoonaan dollariin viime vuonna. Tuloksen kasvu vuosineljänneksellä johtui lähinnä tuulienergiahankkeisiin tehtyihin investointeihin liittyvistä verohuojennuksista saadusta hyödystä, valuuttakurssivoitoista sekä myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten laskusta. Luottotappiovarausten kasvu ja rahoitusmarginaalien kaventuminen tasoittivat osin näitä tekijöitä. Yhdeksän kuukauden nettovoiton lasku johtui lähinnä luottotappiovarausten kasvusta, rahoitusmarginaalien kaventumisesta sekä satovakuutuksista saatavien välityspalkkioiden laskusta. Investointeihin liittyvistä verohuojennuksista saatu hyöty sekä myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten lasku tasoittivat osin näitä tekijöitä.

Tulevaisuuden näkymät ja yhteenveto

Yhtiön konemyynnin arvioidaan laskevan noin 21 prosenttia vuositasolla ja noin 34 prosenttia neljännellä vuosineljänneksellä. Ennusteessa on otettu huomioon valuuttamuutosten kielteinen vaikutus, joka on noin 4 prosenttia vuositasolla ja noin 1 prosentti vuosineljänneksellä. Deere'n nettovoiton ennustetaan olevan vuonna 2009 noin 1,1 miljardia dollaria siitä huolimatta, että myynnin odotetaan laskevan tänä vuonna enemmän kuin yhtenäkään vuonna ainakaan 50 vuoteen. Neljännen vuosineljänneksen tulokseen vaikuttavat tuotannon huomattavat supistukset, joita toteutetaan vähittäismarkkinoiden kysynnän mukaisesti. Lisäksi vuosineljänneksen tulokseen vaikuttavat aiemmin ilmoitetut toiminnan tehostamisesta aiheutuvat kustannukset.

Talouden nykyisestä tilanteesta huolimatta yhtiö uskoo taustalla vaikuttavien trendien pysyvän jokseenkin lupaavina sen liiketoiminnan kannalta. "John Deere on valmis vastaamaan maailmanlaajuiseen ruoan, energian sekä suoja- ja infrastruktuuritarpeiden kasvavaan kysyntään laajalla tuote- ja palveluvalikoimallaan", Allen sanoo. "Suhtaudumme myös luottavaisesti siihen, että kykymme mukauttaa tuotantoa markkinoiden dynamiikan mukaisesti auttaa meitä selviämään näistä haasteellisista ajoista vahvana, valmiina tarttumaan tuleviin kasvumahdollisuuksiin."

Konedivisioonan tulos

Maatalous- ja kuluttajatuotedivisioona: Myynti laski 21 prosenttia vuosineljänneksellä ja 9 prosenttia yhdeksän kuukauden osalta. Lasku johtui lähinnä toimitusmäärien laskusta ja valuuttamuutosten kielteisistä vaikutuksista, joita toteutuneen hintatason paraneminen osin tasoitti. Divisioonan liikevoitto on 480 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä ja 1,472 miljardia dollaria kuluneen vuoden osalta verrattuna 725 miljoonaan dollariin ja 2,001 miljardiin dollariin vastaavina kausina viime vuonna. Liikevoiton lasku molempina kausina johtui lähinnä toimitus- ja tuotantomäärien laskusta ja valuuttamuutosten kielteisistä vaikutuksista, joita hintatason paraneminen sekä myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten lasku osin tasoittivat. Myös raaka-ainekustannusten kasvu vaikutti kielteisesti yhdeksän kuukauden tulokseen.

Maarakennus- ja metsäkonedivisioona: Maarakennus- ja metsäkonedivisioonan myynti laski 47 prosenttia vuosineljänneksellä ja 45 prosenttia yhdeksän kuukauden osalta, minkä seurauksena liiketappio oli 28 miljoonaa dollaria vuosineljänneksellä ja 85 miljoonaa dollaria vuositasolla. Viime vuonna vastaavina kausina divisioonan liikevoitto oli 93 miljoonaa ja 376 miljoonaa dollaria. Liikevoiton lasku kumpanakin kautena johtui lähinnä toimitus- ja tuotantomäärien huomattavasta laskusta, jota myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten lasku sekä toteutuneen hintatason paraneminen osin tasoittivat. Myös raaka-ainekustannusten kasvu vaikutti kielteisesti yhdeksän kuukauden tulokseen.

Markkinatilanne ja näkymät

Maatalous- ja kuluttajatuotedivisioona: Maatalous- ja kuluttajatuotedivisioonan koko vuoden myynnin odotetaan laskevan noin 15 prosenttia. Ennusteessa on otettu huomioon valuuttamuutosten kielteinen vaikutus, joka on noin 5 prosenttia. Vuoden 2009 kolmannen vuosineljänneksen alussa yhtiö yhdisti maatalouskonedivisioonan ja kuluttajatuotedivisioonan. Uuteen organisaatiorakenteeseen liittyvien vapaaehtoisten irtisanoutumisten aiheuttamat kulut ennen veroja olivat 16 miljoonaa dollaria kolmannella vuosineljänneksellä, ja niiden odotetaan olevan noin 85 miljoonaa dollaria neljännellä vuosineljänneksellä. Ero-ohjelmasta odotetaan noin 50–60 miljoonan euron vuotuisia säästöjä vuonna 2010.

Alakohtaisesti maatalouskoneiden myynnin ennustetaan laskevan vuositasolla hieman Yhdysvalloissa ja Kanadassa, vaikka suurten traktoreiden, leikkuupuimureiden, ruiskujen ja kylvökoneiden myynnin odotetaan kasvavan. Länsi-Euroopassa maatalouskoneiden myynnin odotetaan laskevan 10–15 prosenttia vuositasolla ja Keski-Euroopan ja IVY-maiden markkinoilla myynnin odotetaan laskevan huomattavasti. Etelä-Amerikassa myynnin ennustetaan laskevan vuositasolla 20–30 prosenttia. Yhdysvalloissa ja Kanadassa nurmikonhoitokoneiden ja pientraktoreiden myynnin odotetaan laskevan noin 20 prosenttia.

Maarakennus- ja metsäkonedivisioona: Deere'n maailmanlaajuisen maarakennus- ja metsäkonemyynnin odotetaan laskevan vuositasolla noin 47 prosenttia. Lasku johtuu maailmantalouden romahduksesta. Maarakennustoiminta on Yhdysvalloissa nyt historiallisen alhaisella tasolla ja metsäkoneiden markkinat heikkenevät entisestään maailmanlaajuisesti.

Luotot: Deere'n luottotoiminnan nettovoiton ennustetaan kasvavan noin 270 miljoonaan dollariin vuositasolla 2009. Ennusteen lasku vuodesta 2008 johtuu pääasiassa rahoitusmarginaalien kaventumisesta, luottotappiovarausten kasvusta ja satovakuutuksista saatavien välityspalkkioiden laskusta, joita tuulienergiahankkeisiin tehtyihin investointeihin liittyvistä verohuojennuksista saatu hyöty osin tasoitti.

John Deere Capital Corporation

Seuraavat tiedot julkaistaan luottotoimintaa harjoittavan tytäryhtiön, John Deere Capital Corporationin (JDCC) puolesta. Tiedot ilmoitetaan niiden julkistamisvaatimusten mukaisesti, joita sovelletaan velkakirjojen liikkeellelaskuun julkisille markkinoille.

JDCC:n nettovoitto oli 59,1 miljoonaa dollaria kolmannella vuosineljänneksellä ja 128,1 miljoonaa kuluneen vuoden osalta verrattuna 70,1 miljoonaan dollariin ja 224,6 miljoonaan dollariin vastaavina kausina viime vuonna. Vuosineljänneksen tuloksen lasku johtui luottotappiovarausten kasvusta ja rahoitusmarginaalien kaventumisesta, joita valuuttakurssivoitot sekä myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten lasku osin tasoittivat. Yhdeksän kuukauden nettovoiton lasku johtui lähinnä rahoitusmarginaalien kaventumisesta, luottotappiovarausten kasvusta sekä satovakuutuksista saatavien välityspalkkioiden laskusta. Myynti-, hallinto- ja yleiskustannusten lasku tasoitti osin näitä tekijöitä.

JDCC:n nettosaamisten ja sen rahoittamien vuokrasopimusten arvo oli 31. heinäkuuta 2009 yhteensä 19,336 miljardia dollaria verrattuna 19,289 miljardiin dollariin viime vuonna. JDCC:n nettosaamisten ja sen hallinnoimien vuokrasopimusten arvo, johon lasketaan mukaan JDCC:n hallinnoimat mutta ei sen omistamat saatavat, oli 31. heinäkuuta 2009 yhteensä 19,482 miljardia dollaria verrattuna 19,454 miljardiin dollariin vuotta aiemmin.

Adobe Acrobat Reader on ladattavissa osoitteessa www.adobe.com.

Lisätietoja:

Timo Salomaa
Viestintäpäällikkö
John Deere Forestry Oy,
Eurooppa & Venäjä
Puh. 040 821 4573
SalomaaTimoT@JohnDeere.com